Dalekohledy ESO odhalily vzácný relikt

Mléčná dráha obsahuje stovky miliard hvězd. I přesto je hvězda ve středu obrázku velmi  nezvyklá, čehož dosáhnout v tomhle počtu hvězd není lehké.

Brazilsko-americký tým vedený Jorgem Melendezem z University v Sao Paulu použil dva z dalekohledů ESO v Chile a objevil, že tato hvězda jménem 2MASS J18082002–5104378 je pozůstatkem z let, kdy se formovala Mléčná dráha. Jako taková poskytuje astronomům vzácnou příležitost zkoumat první hvězdy, které se v naší galaxii vytvořily.

2MASS J18082002–5104378 byla zaznamenána v roce 2014 dalekohledem NTT (New Technology Telescope) ESO. Následná pozorování pomocí VLT (Very Large Telescope) odhalily, že na rozdíl od mladších hvězd, jako je třeba Slunce, tato hvězda má nezvykle nízké množství prvků, kterým astronomové poněkud zvláštně říkají kovy a myslí tím všechny prvky těžší než vodík a hélium. Vlastně jich má tak málo, že se řadí k UMP (ultra metal-poor, tedy extrémně málo kovová) - nejjasnější, jaká kdy byla objevena.

Ačkoli v mladém Vesmíru jich bylo hodně, nejsou málo-kovové hvězdy dnes moc k vidění ani v Mléčné dráze (eso1132) ani v jiných blízkých galaxiích. Kovy se tvoří jaderným slučováním (fúzí) v hvězdách a dostávají se do mezihvězdného prostředí poté, co hvězdy zestárnou a vybuchnou. Pozdější generace hvězd se tím pádem tvoří z materiálu, který je stále víc a víc obohacován kovy. Málo-kovové hvězdy vznikly z neznečištěného prostředí, které existovalo krátce po Velkém třesku. Výzkum hvězd, jako 2MASS J18082002–5104378, proto může odhalit tajemství jejich vzniku a ukázat, jak vypadal Vesmír na svém začátku.

Výsledky byly publikovány v časopise Astronomy & Astrophysics. Členové týmu byli Jorge Meléndez (Universidade de São Paulo, IAG, Brazílie), Vinicius M. Placco (University of Notre Dame, Department of Physics and JINA Center for the Evolution of the Elements, USA), Marcelo Tucci-Maia (Universidade de São Paulo, IAG, Brazílie), Iván Ramírez (University of Texas at Austin, McDonald Observatory and Department of Astronomy, USA), Ting S. Li (Texas A&M University, Department of Physics and Astronomy, USA) a Gabriel Perez (Universidade de São Paulo, IAG, Brazílie).

Kredit:

ESO/Beletsky/DSS1 + DSS2 + 2MASS

O snímku

Id:potw1603a
Jazyk:cs
Typ:Koláž
Datum zveřejnění:18. ledna 2016 6:00
Velikost:5000 x 5000 px

O objektu

Jméno:2MASS J18082002–5104378
Typ:Milky Way : Star

Image Formats