Ogłoszenie

Polska ratyfikowała członkostwo w ESO

Polska stała się piętnastym krajem członkowskim ESO

5 sierpnia 2015

Polska ukończyła procedurę ratyfikacji swojego członkostwa w ESO i stała się piętnastym krajem członkowskim organizacji. ESO z dumą wita Polskę i oczekuje na współpracę z jej astronomami i przemysłem.

Formalny proces ratyfikacji członkostwa Polski w ESO został ukończony gdy instrument ratyfikacji zdeponowano we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Paryżu w dniu 8 czerwca 2015 r. Był to ostatni krok po podpisaniu umowy o akcesji do ESO przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz złożeniu podpisu przez Premier Ewę Kopacz.

Lena Kolarska-Bobińska, polski Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podpisała umowę akcesyjną w październiku 2014 r.

Ratyfikacja ugruntowuje pozycję Polski w czołówce światowej społeczności astronomicznej. Dzięki członkostwu kraj uzyskał dostęp do licznych teleskopów i instrumentów ESO, w tym do Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w Obserwatorium Paranal oraz sieci radioteleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) na płaskowyżu Chajnantor, a także możliwość wzięcia udziału w najbliższych latach w budowie Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT).

Przystępując do ESO, Polska wnosi swoją bogatą astronomiczną historię sięgającą wspaniałej postaci of Mikołaja Kopernika, matematyka i astronoma, znanego najbardziej ze swojego modelu Układu Słonecznego ze Słońcem, a nie Ziemią, w centrum.

Polska gościła 3 lipca 2015 r. w Warszawie Warsztaty ESO dla Przemysłu (ESO Industry Day), a polscy astronomowie kontynuują wiele ważnych prac we współczesnej astronomii – członkostwo w ESO tylko wzmocni ten trend.

O ogłoszeniu

Identyfikator:ann15060

Zdjęcia

Polska ratyfikowała przystąpienie do ESO i stała się piętnastym krajem członkowskim
Polska ratyfikowała przystąpienie do ESO i stała się piętnastym krajem członkowskim