Mikročočkovací mystérium

Toto krásné hvězdné pole zobrazuje kulovou hvězdokupu NGC 6553, která leží asi 19 000 světelných let v souhvězdí Střelce (Sagittarius). V tomto poli odhalili astronomové tajuplný mikročočkovací úkaz.

Mikročočkování je typem gravitačního čočkování, ve kterém je světlo z objektu v pozadí ohnuto gravitačním polem objektu v popředí, čímž vzniká znásobený obraz vzdáleného objektu. Objekt v NGC 6553 ovlivnil světlo rudého obra v pozadí (označeno šipkou). Pokud tento objekt leží v hvězdokupě NGC 6553, což podle vědců může být pravda asi tak 50 na 50, tak je to černá díra s hmotností asi dvakrát větší než Slunce. V tom případě by to byl první objekt svého druhu objevený v kulové hvězdokupě. A také nejstarší známá "stelární" černá díra (tj. černá díra s hmotností srovnatelnou s hmotností hvězd). K potvrzení podstaty tohoto objektu ale potřebujeme další pozorování.

Tato kosmologická kuriozita byla detekována dalekohledem ESO VISTA na observatoři Paranal v Chile jakou součást přehlídky "VISTA Variables in the Via Lactea" (VVV, tj. proměnné hvězdy v Mléčné dráze) - přehlídky oblohy v blízkém infračerveném oboru, která se soustředí na centrální oblasti Mléčné dráhy.

Odkazy:
Vědecký článek, Minniti et al, 2015
Přehlídka VVV

Kredit:

ESO

O snímku

Id:potw1540a
Jazyk:cs
Typ:Koláž
Datum zveřejnění:5. října 2015 10:00
Velikost:5449 x 3852 px

O objektu

Jméno:NGC 6553
Typ:Milky Way : Cosmology : Phenomenon : Lensing
Vzdálenost:20000 světelné roky

Image Formats