Turbulentna granica

Niniejsze zdjęcia pokazują brzeg wielkiego obłoku molekularnego, który znajduje się za Mgławicą Oriona, 1400 lat świetlnych od Ziemi. Fotografia po lewej prezentuje szerokie pole widzenia tego obszaru, z instrumentu HAWK-I, zainstalowanego na teleskopie VLT. Mały obszar oznaczony białym prostokątem został bardzo szczegółowo pokazany na fotografii po prawej, na podstawie obserwacji przy pomocy Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA).

Oprócz generowania pięknych zdjęć, obłoki molekularne budzą duże zainteresowanie astronomów. Są gwiezdnymi żłobkami, a na ich obrzeżach atomy reagują i tworzą molekuły w kluczowych procesach astrochemicznych. Dzięki obserwacjom ALMA naukowcy byli w stanie rozdzielić przejście z gazu atomowego do molekularnego na granicy obłoku molekularnego w Orionie. Ponieważ obłok w Orionie jest najbliższym masywnym obszarem gwiazdotwórczym, jest idealnym celem do dowiedzenia się więcej o procesach astrochemicznych, oferuje także możliwość szczegółowego badania interakcji nowo utworzonych gwiazd z ich otoczeniem.

Obie obserwacje pokazują, że fascynujące astrochemiczne przejście z gazu atomowego do molekularnego zachodzi w bardzo dynamicznym środowisku. Widok mgławicy z ALMA bardzo przypomina ciemne chmury zbliżającej się wielkiej burzy w ziemskiej atmosferze.

Link

Źródło:

ESO/Goicoechea et al.

O zdjęciu

Identyfikator:potw1633a
Język:pl
Typ:Kolaż
Data publikacji:15 sierpnia 2016 06:00
Rozmiar:1727 x 747 px

O obiekcie

Nazwa:M 42, Messier 42, Orion Nebula
Typ:Milky Way : Nebula : Type : Star Formation
Odległość:1400 lat świetlnych

Formaty zdjęć

Wielki JPEG
236,2 KB