Hledání domova

Artist impression of the ELTVýjimečný dalekohled si žádá výjimečné umístění. Velká péče je proto věnována tomu, aby byl budoucí domov ELT co nejpříhodnější. To obecně znamená ve vysoko položené suché oblasti, aby byla pozorování co nejméně rušená nepříznivými vlivy. Tým vybírající místo pro ELT v současné době velmi podrobně prověřuje několik možných lokalit v Argentině, v Chile, v Maroku a ve Španělsku. Podobnou práci při hledání místa uskutečnil i tým pro TMT (třiceti-metrový dalekohled). Z důvodu efektivity, místa předběžně vybraná TMT týmem  (všechny leží v Severní a Jížní Americe) nebyla zahrnuta do studie pro ELT ale data jsou sdílena.

2-3 března roku 2010 ELT poradní komise pro výběr místa předala zprávu radě ESO, která potvrzuje že všechny prověřované lokality ve finálním krátkém seznamu (oblast Armazones, Ventarrones, Tolonchar a Vizcachas v Chile a La Palma ve Španělsku) mají velmi dobré podmínky pro astronomická pozorování a každé z nich má určitou výhodu. Technická zpráva došla k závěru, že oblast Cerro Armazones, poblíž Paranalu je jasně preferovanou oblastí z důvodu vyvážené kvality oblohy ve všech směrech  a zárovň může být integrována a provozována  stejným způsobem jako již existující zařízeni na observatoři ESO Paranal.

Cerro Armazones je pohoří ve výšce 3046 metrů v centrální části Chilské pouště Atacama, asi 130 km jižně od města Antofagasta a asi 20 km od oblasti Cerro Paranal, domova VLT teleskopu ESO.

Dne 26. dubna roku 2010 rada ESO vybrala oblast Cerro Armazones jako základnu pro plánovaný Extrémně Velký Teleskop (ELT) třídy 39-metrů.

Dne 13. října roku 2011 byla podepsána dohoda mezi ESO a Chilskou vládou, která obsahovala darování 189 km2 půdy kolem hory Cerro Armazones za účelem instalace dalekohledu ELT a zároveň 50 let trvající oncesi na okolní oblasti.

Dne 27. října roku 2013 chilský prezident Sebastián Piñera formálně předal zástupcům ESO podepsané dokumenty, kterými chilská vláda předala oblasti kolem Cerro Armazones ESO.

Odkazy: