Tisková zpráva

Oslavy půlstoletí činnosti Observatoře La Silla vyvrcholily zatměním Slunce

Návštěvníci si užili bohatý program na prvním stanovišti ESO v Chile

3. července 2019

Dne 2. července 2019 procházel přes Observatoř La Silla pás totality úplného zatmění Slunce. Vzácný astronomický úkaz se odehrál v roce, ve kterém si první observatoř ESO připomíná 50. výročí zahájení činnosti. Observatoř La Silla byla slavnostně otevřena v roce 1969, díky ní se Evropa zařadila na čelo astronomického výzkumu a přístroje pracující na tomto místě dodnes přinášejí mimořádné vědecké výsledky. V den zatmění se na La Silla vypravilo 1000 návštěvníků a hostů, včetně prezidenta Chile, aby si užili neopakovatelný pohled na fascinující přírodní úkaz z této unikátní lokality.

V 16:40 místního času zakryl Měsíc celý sluneční disk a v oblasti severního Chile široké 150 kilometrů nastalo úplné zatmění Slunce. V pásu totality se nacházela i Observatoř La Silla, která v letošním roce slaví půlstoletí činnosti na poli astronomického výzkumu (eso1906).  

Evropská jižní observatoř ESO ve spolupráci s chilskou vládou při této příležitosti zorganizovaly mimořádnou popularizační kampaň. Zájemcům nabídly možnost zažít unikátní astronomický úkaz [1] přímo na půdě Observatoře La Silla. Akce se mohlo zúčastnit celkem 1000 návštěvníků včetně třicítky vysokoškolských studentů a třicítky obyvatel sousedních měst La Serena, La Higuera a Coquimbo.

Další skupina žáků a studentů se na La Silla sjela z celého Chile. Účastníci byli vybráni v rámci soutěže organizované ve spolupráci s chilským ministerstvem školství. Studenti a žáci měli za úkol napsat dopis, ve kterém osvětlili svůj zájem o vědu a především astronomii. Vítězové, každý v doprovodu jednoho z rodičů, získali jako odměnu plně hrazený výlet na La Silla. 

Akce se zúčastnilo také 60 zástupců místních i mezinárodních médií, kteří projevili zájem. ESO rovněž zajistila přímý přenos zatmění po internetu.

Osm vítězných uživatelů sociálních médií ze tří set uchazečů ze zemí ESON, kteří se na sociálních sítích zúčastnili soutěže #MeetESO second edition, získalo možnost prohlédnout si všechny observatoře ESO v Chile. Svoji zkušenost dále sdílejí se světem prostřednictvím Twitter-u a  Instagram-u, ale i dalších kanálů. Jeden účastník pocházející z členských zemí ESO vzešel také ze soutěž pro veřejnost vztahující se k 50. výročí otevření Observatoře La Silla (ann18091), #LaSilla50Years, vyhrál cestu do Chile a návštěvu observatoří ESO.  

Lidé z celého světa podnikli cestu do Chile a doufali, že se jim naskytne neopakovatelný pohled na sluneční koronu v okamžiku, kdy Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce a den se na téměř dvě minuty promění v noc,“ popisuje Claudio Melo, zástupce ESO v Chile. „Tito návštěvníci byli odměněni překrásnou oblohou Chile a dokonalým pohledem na zatmění.“ 

Ke stovkám pozvaných návštěvníků se na observatoři La Silla připojil také prezident Chilské republiky Sebastián Piñera, kterého uvítal Xavier Barcons, generální ředitel ESO.  

Je nám velkou ctí, že se pan prezident rozhodl připojit k nám tady na La Silla při této speciální příležitosti,“ řekl Xavier Barcons. „K tomuto zatmění dochází právě v roce 50. výročí založení Observatoře La Silla a je to tedy také vhodná příležitost oslavit silné a produktivní partnerství Chile a ESO. La Silla sehrála mimořádně důležitou úlohu při rozvoji astronomie v Evropě i Chile a chilští astronomové dnes pravidelně využívají přístroje na této observatoři ke svému vědeckému výzkumu.“

La Silla je pevností ESO od 60. let 20. století. Dodnes zde pracuje dvojice světově významných mimořádně produktivních teleskopů s objektivy o průměru téměř 4 m. 

Dalekohled NTT (3.58-metre New Technology Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 3,58 m představoval ve své době přelom v návrhu konstrukce teleskopů a jako první na světě byl vybaven systémem aktivní optiky – počítačem kontrolovaného tvaru primárního zrcadla, technologií vyvinutou ESO, která se dnes uplatňuje u většiny velkých astronomických dalekohledů na celém světě. 

Dalekohled ESO s primárním zrcadlem o průměru 3,6 m (ESO 3.6-metre telescope) je znám svým spojením s unikátním přístrojem – spektrografem HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) – nejúspěšnějším pozemním lovcem extrasolárních planet s bezkonkurenční přesností.  

Prezident Piñera byl prohlídkou Observatoře La Silla nadšen. „Jsme jen zrnka kosmického prachu,“ pronesl během prohlídky.

Chile je dnes metropolí astronomie a být zde na Observatoři La Silla při této příležitosti, je opravdu něco velmi neobyčejného.“  

Také astronomičtí pracovníci observatoře byli na místě, aby využili výhod existující infrastruktury novátorským způsobem. Během zatmění probíhalo sedm projektů s vědeckými nebo popularizačními cíli (ann19031). Některé využívaly dalekohledy pracující přímo na observatoři, jako jsou NTT, ExTrA, TAROT a REM, ostatní týmy si přivezly dočasné vybavení. Tyto aktivity navazovaly na dlouhou tradici využití zatmění Slunce pro vědecká pozorování, jakým bylo například slavné potvrzení předpovědí Einsteinovy obecné teorie relativity v roce 1919.     

Částečné zatmění Slunce začalo v 15:23:50 místního času, úplné zatmění na La Silla trvalo 1 minutu a 52 sekund mezi 16:39:23 a 16:41:15 místního času. Celé zatmění skončilo krátce před západem Slunce v 17:47:16 místního času.

Jelikož úkaz probíhal pozdě odpoledne, po zbytek dne si návštěvníci užívali širokou paletu připravených aktivit od prohlídek teleskopů na La Silla až po přednášky, hudební vystoupení nebo workshopy. Astronomové ESO a průvodci byli zájemcům k dispozici po celý den.

Zažít úplné zatmění Slunce je nezapomenutelný zážitek, který vám utkví v paměti. Příjemné vzpomínky na dnešní úkaz zůstanou v srdcích řady našich hostů. Byl to mimořádný okamžik v historii Observatoře La Silla,“ dodává Xavier Barcons.   

Poslední úplné zatmění pozorovatelné z oblasti La Silla se odehrálo na konci 16. století a to příští nastane v roce 2231.

Poznámky

[1] Úplná zatmění Slunce jsou vzácné astronomické úkazy, které na konkrétním místě na planetě nastávají v průměru jednou za 360 let.

Další informace

ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace v Evropě, která v současnosti provozuje nejproduktivnější pozemní astronomické observatoře světa. ESO má 16 členských států: Belgie, Česko, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a dvojici strategických partnerů – Chile, která hostí všechny observatoře ESO, a Austrálii. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a provoz výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také hraje vedoucí úlohu při podpoře a organizaci celosvětové spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal, nejvyspělejší astronomické observatoři světa pro viditelnou oblast, pracuje VLT (Velmi velký dalekohled) a dva přehlídkové teleskopy – VISTA a VST. Dalekohled VISTA pozoruje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým teleskopem světa, dalekohled VST je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy ve viditelné oblasti spektra. ESO je významným partnerem zařízení APEX a revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Nedaleko Observatoře Paranal, na hoře Cerro Armazones, staví ESO nový dalekohled ELT (Extrémně velký dalekohled) s primárním zrcadlem o průměru 39 m, který se stane „největším okem lidstva hledícím do vesmíru“.

Odkazy

Kontakty

Mariya Lyubenova
Head of ESO Media Relations Team
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6188
Email: pio@eso.org

Anežka Srbljanović (press contact Česko)
ESO Science Outreach Network a Astronomical Institute of Czech Academy of Sciences
Tel.: +420 323 620 116
Email: eson-czech@eso.org

Connect with ESO on social media

Toto je překlad tiskové zprávy ESO eso1912. ESON -- ESON (ESO Science Outreach Network) je skupina spolupracovníku z jednotlivých členských zemí ESO, jejichž úkolem je sloužit jako kontaktní osoby pro lokální média.

O zprávě

Tiskové zpráva č.:eso1912cs
Jméno:Eclipse
Typ:Solar System : Sky Phenomenon : Eclipse : Solar : Total

Obrázky

Úplné zatmění Slunce 2019 na Observatoři La Silla
Úplné zatmění Slunce 2019 na Observatoři La Silla
Pás úplného zatmění Slunce 2019
Pás úplného zatmění Slunce 2019
Prezident Chilské republiky a generální ředitel ESO
Prezident Chilské republiky a generální ředitel ESO
Visitors enjoying the 2019 total solar eclipse
Visitors enjoying the 2019 total solar eclipse
pouze anglicky
Group photo outreach partners
Group photo outreach partners
pouze anglicky
CesaR research team
CesaR research team
pouze anglicky
Cameras ready for the eclipse
Cameras ready for the eclipse
pouze anglicky
International and local media on site
International and local media on site
pouze anglicky
Visitors enjoying the 2019 total solar eclipse
Visitors enjoying the 2019 total solar eclipse
pouze anglicky
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019
pouze anglicky
Chilean President Sebastián Piñera speaks at La Silla
Chilean President Sebastián Piñera speaks at La Silla
pouze anglicky
The President of the Republic of Chile greeted by ESO's Director General
The President of the Republic of Chile greeted by ESO's Director General
pouze anglicky
The Sun during totality at La Silla Observatory
The Sun during totality at La Silla Observatory
pouze anglicky
The Sun during totality at La Silla Observatory
The Sun during totality at La Silla Observatory
pouze anglicky
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019 (Panoramic image)
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019 (Panoramic image)
pouze anglicky
The edge of totality
The edge of totality
pouze anglicky
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019
pouze anglicky
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019
pouze anglicky
President of the Republic of Chile with guests at the La Silla Total Solar Eclipse
President of the Republic of Chile with guests at the La Silla Total Solar Eclipse
pouze anglicky
First moonset at La Silla after the eclipse
First moonset at La Silla after the eclipse
pouze anglicky
Polarised solar corona during 2019 La Silla Total Solar Eclipse
Polarised solar corona during 2019 La Silla Total Solar Eclipse
pouze anglicky
Prominent solar prominences
Prominent solar prominences
pouze anglicky
Baily's Beads
Baily's Beads
pouze anglicky
Combined Corona
Combined Corona
pouze anglicky
Inner and outer solar corona
Inner and outer solar corona
pouze anglicky
Dynamic inner corona
Dynamic inner corona
pouze anglicky
Combined image from SOHO, Solar Dynamics Observatory and La Silla
Combined image from SOHO, Solar Dynamics Observatory and La Silla
pouze anglicky
ESO 1.52-metre telescope
ESO 1.52-metre telescope
pouze anglicky
SEST during the 2019 total solar eclipse
SEST during the 2019 total solar eclipse
pouze anglicky
Solar Eclipse in La Silla 2019
Solar Eclipse in La Silla 2019
pouze anglicky
Solar Eclipse in La Silla 2019
Solar Eclipse in La Silla 2019
pouze anglicky
Solar Eclipse in La Silla 2019
Solar Eclipse in La Silla 2019
pouze anglicky
Director General at La Silla Observatory
Director General at La Silla Observatory
pouze anglicky
Solar Eclipse in La Silla 2019
Solar Eclipse in La Silla 2019
pouze anglicky
Spectators gather for the solar eclipse
Spectators gather for the solar eclipse
pouze anglicky
La Silla Observatory
La Silla Observatory
pouze anglicky
Solar Eclipse in La Silla 2019
Solar Eclipse in La Silla 2019
pouze anglicky
Solar eclipse in La Silla 2019
Solar eclipse in La Silla 2019
pouze anglicky
Solar Eclipse in La Silla 2019
Solar Eclipse in La Silla 2019
pouze anglicky

Videa

ESOcast 204 Light: La Silla Total Solar Eclipse Concludes
ESOcast 204 Light: La Silla Total Solar Eclipse Concludes
pouze anglicky
Path of 2019 total solar eclipse
Path of 2019 total solar eclipse
pouze anglicky
2019 total solar eclipse video, La Silla Observatory
2019 total solar eclipse video, La Silla Observatory
pouze anglicky
2019 total solar eclipse real-time video, La Silla Observatory
2019 total solar eclipse real-time video, La Silla Observatory
pouze anglicky
B-roll of La Silla Total Solar Eclipse
B-roll of La Silla Total Solar Eclipse
pouze anglicky
The President of the Republic of Chile at La Silla Observatory
The President of the Republic of Chile at La Silla Observatory
pouze anglicky
Time-lapse of total solar eclipse from REM
Time-lapse of total solar eclipse from REM
pouze anglicky
La Silla Total Solar Eclipse Attendees
La Silla Total Solar Eclipse Attendees
pouze anglicky