Komunikat prasowy

50. rocznica Obserwatorium La Silla uwieńczona całkowitym zaćmieniem Słońca

Odwiedzający wzięli udział w programie przygotowanym przez pierwsze obserwatorium ESO

3 lipca 2019

2 lipca pas całkowitego zaćmienia Słońca przeszedł przez należące do ESO Obserwatorium Paranal. To rzadkie wydarzenie astronomiczne przypadło w 50. rocznicę działania pierwszego obserwatorium ESO. Obserwatorium La Silla zostało zainaugurowane w 1969 roku i prowadzi Europę w czołówce badań astronomicznych, nadal dostarczając znaczących wyników naukowych. Do odległego obserwatorium przybyło 1000 osób, w tym Prezydent Chile, aby zobaczyć unikatową koniunkcję.

O godz. 16:40 czasu chilijskiego (CLT) Księżyc zakrył tarczę Słońca w ramach całkowitego zaćmienia Słońca widocznego w szerokim na 150 km pasie w Chile, w tym w Obserwatorium La Silla, obchodzącym w tym roku pół wieku badań astronomicznych

ESO, we współpracy z rządem Chile, zorganizowało kampanię popularnonaukową dającą możliwość samodzielnego doświadczenia rzadkiego [1] zjawiska w Obserwatorium La Silla. 1000 osób uzyskało dostęp do terenu obserwatorium, w tym uczniowie z ponad 30 szkół średnich oraz 30 emerytów z La Serena, La Higuera i Coquimbo, dystryktów sąsiadujących z obserwatorium.

Kolejna grupa uczniów przyjechała do La Silla z całego Chile. Młodzież została wybrana w konkursie zorganizowanym we współpracy z chilijskim Ministerstwem Edukacji. Uczniowie mieli za zadanie napisać list, w którym wyjaśniają swoje zainteresowanie nauką, a w szczególności astronomią. Zwycięzcy, wraz ze swoimi rodzicami, zostali nagrodzeni w pełni opłaconą wycieczką do La Silla.

Zaproszono także międzynarodowe i lokalne media. Około 60 ich przedstawicieli odpowiedziało na tę propozycję. Dodatkowo ESO przeprowadziło internetową transmisję z zaćmienia

Spośród 300 uczestników konkursu dla mediów społecznościowych z krajów ESON wybrano ośmioro do udziału w drugiej edycji #MeetESO, spotkaniu mediów społecznościowych, które zabrało zwycięzców do wszystkich obserwatoriów ESO. Uczestnicy dzielą swoje doświadczenia z całym światem na Twitterze i Instagramie, a także na swoich własnych kanałach. Dodatkowo, dzięki publicznemu konkursowi dedykowanemu 50. Rocznicy Obserwatorium La Silla, #LaSilla50Years, jedna osoba z krajów członkowskich ESO wygrała wycieczkę do obserwatoriów ESO w Chile.

„W podróż do Chile wybrali się ludzie z całego świata, mając nadzieję na niesamowity widok korony słonecznej, gdy Księżyc przejdzie pomiędzy Ziemią, zmieniając dzień w noc na prawie dwie minuty”, wyjaśnia Claudio Melo, przedstawiciel ESO w Chile. „Odwiedzający zostali nagrodzeni dziewiczym chilijskim niebem oraz idealnym widokiem zaćmienia Słońca.”

Do licznego grona odwiedzających La Silla dołączył Prezydent Chile, Sebastián Piñera, który został powitany przez Dyrektora Generalnego ESO, Xaviera Barconsa.

„Cieszymy się, że Prezydent zdecydował się dołączyć do zgromadzonych w La Silla w tym specjalnym dniu” powiedział Xavier Barcons. „Zaćmienie nastąpiło w 50. rocznicę Obserwatorium La Silla, okazję do świętowania mocnego i produktywnego partnerstwa pomiędzy Chile, a ESO. Obserwatorium La Silla odegrało niesamowicie ważną rolę w rozwoju astronomii w Europie i w Chile, a chilijscy astronomowie regularnie używają teleskopów w La Silla do swoich badań naukowych.”

Obserwatorium La Silla było domem ESO od lat sześćdziesiątych. To tutaj działają dwa najbardziej produktywne teleskopy klasy 4 metrów na świecie. 

3,58-metrowy Teleskop Nowej Technologii (New Technology Telescope, NTT) przecierał szlaki w inżynierii i projektowaniu teleskopów, był pierwszym na świecie z komputerowo kontrolowanym zwierciadłem głównym (optyka aktywna). Technologię tę opracowało ESO i obecnie jest stosowana w większości największych teleskopów na świecie.

3,6-metrowy teleskop ESO jest obecnie domem czołowego łowcy planet wśród naziemnych obserwatoriów: High Accuracy Radial velocity Planet Searcher (HARPS), spektrografu o niepobitej precyzji.

Prezydent Chile odbył wycieczkę po urządzeniach w Obserwatorium La Silla. „Jesteśmy gwiezdnym pyłem” powiedział podczas wydarzenia. „Dzisiaj Chile jest światową stolicą astronomii i z tego powodu bycie dzisiaj w Obserwatorium La Silla ma bardzo specjalny wymiar.”

Codzienni astronomiczni mieszkańcy obserwatorium także byli na miejscu, aby wykorzystać istniejącą infrastrukturę w nowatorski sposób. Siedem projektów o celach naukowych lub popularnonaukowych zostało przeprowadzonych w trakcie zaćmienia. Niektóre z nich użyły istniejących w La Silla teleskopów, takich jak NTT, ExTrA, TAROT i REM, podczas gdy inne korzystały z tymczasowego oprzyrządowania. To kontynuacja długiej tradycji wykorzystywania zaćmień do obserwacji naukowych, takich jak słynne potwierdzenie ogólnej teorii względności która miało miejsce 100 lat temu.

Na szczycie La Silla zaćmienie częściowe rozpoczęło się o godz. 15:23:50 CLT (czasu lokalnego), z fazą całkowitą trwającą przez 1 minutę i 52 sekundy, pomiędzy 16:39:23 CLT a 16:41:15 CLT. Zaćmienie częściowe zakończyło się o godz. 17:47:16 CLT, krótko przed zachodem Słońca. 

Ponieważ samo zaćmienie nastąpiło późnym popołudniem, przez resztę dnia odwiedzający mogli korzystać z szerokiego zakresu różnych aktywności, od wycieczek po teleskopach Obserwatorium La Silla, po prelekcje, muzykę i warsztaty. Astronomowie ESO i przewodnicy byli dostępni dla odwiedzjących przez cały dzień.

„Doświadczenie całkowitego zaćmienia Słońca jest zapierającym dech w piersiach doświadczeniem, które na zawsze pozostaje w pamięci. Miłe wspomnienia z dzisiejszego wydarzenia pozostaną w sercach licznych gości Obserwatorium La Silla. Był to unikalny moment w unikalnej historii obserwatorium” podsumował Xavier Barcons. 

Poprzednie całkowite zaćmienie Słońca było widoczne z La Silla pod koniec XVI wieku, z kolei następne będzie dopiero w 2231 roku.

Uwagi

[1] Całkowite zaćmienia Słońca to rzadkie zjawiska, zdarzające się średnio raz na 360 lat w przypadku konkretnej lokalizacji.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Ma 16 krajów członkowskich: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy, dodatkowo Chile jest kraje gospodarzem, a Australia strategicznym partnerem. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest głównym partnerem ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. Z kolei na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, ESO buduje 39-metrowy teleskop ELT (Extremely Large Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop), który stanie się „największym okiem świata na niebo”.ESO’s Very Large Telescope (VLT) has recently added to its suite of advanced instruments, with a newly modified instrument VISIR (VLT Imager and Spectrometer for mid-Infrared). On 21 May 2019, it made its first observations since being modified to aid in the search for potentially habitable planets in the Alpha Centauri system.

Linki

Kontakt

Krzysztof Czart
Urania - Postępy Astronomii
Toruń, Polska
Tel.: +48 513 733 282
E-mail: eson-poland@eso.org

Mariya Lyubenova
Head of ESO Media Relations Team
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6188
E-mail: pio@eso.org

Śledź ESO w mediach społecznościowych

Jest to tłumaczenie Komunikatu prasowego ESO eso1912

O komunikacie

Komunikat nr:eso1912pl
Nazwa:Eclipse
Typ:Solar System : Sky Phenomenon : Eclipse : Solar : Total

Zdjęcia

Całkowite zaćmienie Słońca, Obserwatorium La Silla, 2019
Całkowite zaćmienie Słońca, Obserwatorium La Silla, 2019
Path of 2019 total solar eclipse
Path of 2019 total solar eclipse
Po angielsku
The President of the Republic of Chile and ESO’s Director General
The President of the Republic of Chile and ESO’s Director General
Po angielsku
Visitors enjoying the 2019 total solar eclipse
Visitors enjoying the 2019 total solar eclipse
Po angielsku
Grupowe zdjęcie z naszymi partnerami w popularyzacji
Grupowe zdjęcie z naszymi partnerami w popularyzacji
CesaR research team
CesaR research team
Po angielsku
Cameras ready for the eclipse
Cameras ready for the eclipse
Po angielsku
International and local media on site
International and local media on site
Po angielsku
Visitors enjoying the 2019 total solar eclipse
Visitors enjoying the 2019 total solar eclipse
Po angielsku
Całkowite zaćmienie słońca, Obserwatorium La Silla, 2019
Całkowite zaćmienie słońca, Obserwatorium La Silla, 2019
Chilean President Sebastián Piñera speaks at La Silla
Chilean President Sebastián Piñera speaks at La Silla
Po angielsku
The President of the Republic of Chile greeted by ESO's Director General
The President of the Republic of Chile greeted by ESO's Director General
Po angielsku
The Sun during totality at La Silla Observatory
The Sun during totality at La Silla Observatory
Po angielsku
The Sun during totality at La Silla Observatory
The Sun during totality at La Silla Observatory
Po angielsku
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019 (Panoramic image)
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019 (Panoramic image)
Po angielsku
The edge of totality
The edge of totality
Po angielsku
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019
Po angielsku
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019
Total solar eclipse, La Silla Observatory, 2019
Po angielsku
President of the Republic of Chile with guests at the La Silla Total Solar Eclipse
President of the Republic of Chile with guests at the La Silla Total Solar Eclipse
Po angielsku
First moonset at La Silla after the eclipse
First moonset at La Silla after the eclipse
Po angielsku
Polarised solar corona during 2019 La Silla Total Solar Eclipse
Polarised solar corona during 2019 La Silla Total Solar Eclipse
Po angielsku
Prominent solar prominences
Prominent solar prominences
Po angielsku
Baily's Beads
Baily's Beads
Po angielsku
Combined Corona
Combined Corona
Po angielsku
Inner and outer solar corona
Inner and outer solar corona
Po angielsku
Dynamic inner corona
Dynamic inner corona
Po angielsku
Combined image from SOHO, Solar Dynamics Observatory and La Silla
Combined image from SOHO, Solar Dynamics Observatory and La Silla
Po angielsku
ESO 1.52-metre telescope
ESO 1.52-metre telescope
Po angielsku
SEST during the 2019 total solar eclipse
SEST during the 2019 total solar eclipse
Po angielsku
Solar Eclipse in La Silla 2019
Solar Eclipse in La Silla 2019
Po angielsku
Solar Eclipse in La Silla 2019
Solar Eclipse in La Silla 2019
Po angielsku
Solar Eclipse in La Silla 2019
Solar Eclipse in La Silla 2019
Po angielsku
Director General at La Silla Observatory
Director General at La Silla Observatory
Po angielsku
Solar Eclipse in La Silla 2019
Solar Eclipse in La Silla 2019
Po angielsku
Spectators gather for the solar eclipse
Spectators gather for the solar eclipse
Po angielsku
La Silla Observatory
La Silla Observatory
Po angielsku
Solar Eclipse in La Silla 2019
Solar Eclipse in La Silla 2019
Po angielsku
Solar eclipse in La Silla 2019
Solar eclipse in La Silla 2019
Po angielsku
Solar Eclipse in La Silla 2019
Solar Eclipse in La Silla 2019
Po angielsku

Filmy

ESOcast 204 Light: La Silla Total Solar Eclipse Concludes
ESOcast 204 Light: La Silla Total Solar Eclipse Concludes
Po angielsku
Path of 2019 total solar eclipse
Path of 2019 total solar eclipse
Po angielsku
2019 total solar eclipse video, La Silla Observatory
2019 total solar eclipse video, La Silla Observatory
Po angielsku
2019 total solar eclipse real-time video, La Silla Observatory
2019 total solar eclipse real-time video, La Silla Observatory
Po angielsku
B-roll of La Silla Total Solar Eclipse
B-roll of La Silla Total Solar Eclipse
Po angielsku
The President of the Republic of Chile at La Silla Observatory
The President of the Republic of Chile at La Silla Observatory
Po angielsku
Time-lapse of total solar eclipse from REM
Time-lapse of total solar eclipse from REM
Po angielsku
La Silla Total Solar Eclipse Attendees
La Silla Total Solar Eclipse Attendees
Po angielsku