Odwiedź obserwatoria ESO

Ta strona jest dostępna w języku hiszpańskim na naszej chilijskiej witrynie.

Zwiedzanie placówek ESO w Chile

ESO z radością wita turystów, studentów, dziennikarzy i ekipy telewizyjne w obserwatoriach La Silla, Paranal i ALMA w Chile. Możliwości przyjmowania dużej liczby osób przez nasze placówki są ograniczone, dlatego zwiedzanie jest organizowane w sposób taki, aby nie zakłócać pracy obserwatoriów.

Proszę zwrócić uwagę, iż wizyty przedstawicieli mediów wymagają wcześniejszej akredytacji przez Departament Edukacji i Popularyzacji ESO. Wskazówki dotyczące wizyt medialnych można znaleźć tutaj.

ESO Observatories Topographic Route Map
Obserwatoria ESO - mapa topograficzna z zaznaczoną trasą. Źródło: ESO

Publiczne zwiedzanie Obserwatorium Paranal

Turyści i studenci mogą odwiedzać Obserwatorium Paranal w soboty od godz. 10:00 do 14:00. Każdorazowo wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Proszę sprawdzić stronę Weekend Visits to Paranal, aby uzyskać więcej informacji i wypełnić formularz rejestracyjny.

Publiczne zwiedzanie Obserwatorium La Silla

Obserwatorium Silla Observatory jest otwarte do publicznego zwiedzania w każdą soboty od godz. 10:00 do 14:00. Każdorazowo wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Proszę sprawdzić stronę Weekend Visits to La Silla, aby uzyskać więcej informacji i wypełnić formularz rejestracyjny.

Publiczne zwiedzanie ALMA OSF

Turyści i studenci mogą zwiedzać ALMA Operations Support Facility (OSF) w soboty i niedziele od godz. 9:00 do 13:00. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Proszę sprawdzić stronę Weekend Visits to ALMA, aby uzyskać więcej informacji i wypełnić formularz rejestracyjny. Z powodów bezpieczeństwa Array Operations Site (AOS) na płaskowyżu Chajnantor plateau (gdzie znajdują się anteny) nie jest dostępna dla zwiedzających.

Publiczne zwiedzanie biur ESO Vitacura w Santiago

Niestety obecnie nie jest możliwe publiczne zwiedzanie biur ESO Vitacura. Przedstawiciele mediów powinni skontaktować się z odpowiednim wyprzedzeniem Departamentem Edukacji i Popularyzacji ESO, aby ustalić termin wizyty.

Publiczne zwiedzanie Centrali ESO w Garching w Niemczech

Publiczne zwiedzanie Centrali ESO w Garching będzie możliwe od wiosny 2018 r. Przedstawiciele mediów powinni skontaktować się z odpowiednim wyprzedzeniem Departamentem Edukacji i Popularyzacji ESO, aby ustalić termin wizyty.